O autorze
Pedagog mediów, medioznawca, badacz, nauczyciel akademicki, poeta. Przez 11 lat związany z Pracownią Edukacji Medialnej Uniwersytetu Gdańskiego (pracował naukowo w strukturach Wydziału Nauk Społecznych). Obecnie związany z Akademią Marynarki Wojennej i Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej (prowadzi wykłady z dziennikarstwa internetowego i technologii informacyjnych mediów). Twórca serwisu "Edukacja i Media". Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej (2000). Wyróżniony w konkursie "Czerwona Róża" na najlepszego studenta Trójmiasta (1999). Były nauczyciel informatyki w gdańskich szkołach. Członek zespołów badawczych, m.in. zespołu realizującego projekt "Dzieci sieci - kompetencje komunikacyjne najmłodszych" i "Dzieci sieci 2.0 - kompetencje komunikacyjne młodych" (granty MKiDN). Najnowszy projekt: "Młodzież i Internet. Tożsamość w kulturze cyfrowej" (kierownik badania). Pracuje w zespole realizującym grant w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Współpracuje bądź współpracował z: Pracownią Pytań Granicznych UAM (w ramach projektu Wnętrzności systemu. Ludzie i instytucje w krytycznej diagnozie seriali "The Wire" i "Treme"), Wirtualną Polską (ekspert w serwisie "Szkoła"), Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ministerstwem Edukacji Narodowej (w ramach Rady ds. Informatyzacji Edukacji), Fundacją Nowoczesna Polska (w zespole ekspertów projektu "Cyfrowa Przyszłość" i "Edukacja medialna"), Narodowym Centrum Kultury, Krytyką Polityczną (prowadzi warsztaty dla gimnazjalistów Web-Aktywni-Kolektywni). Członek Association of Internet Researchers i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Kwestie związane ze współczesnym pejzażem medialnym komentował m.in. w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polska the Times, Tygodniku Powszechnym, TVP, TVN, Polskim Radiu, Radiu Zet, Radiu Plus. Autor tomiku poezji "Mózg elektronowy 2.0" (2012) i zbioru "Na nowym". Tata 10-letniej Julki i 5-letniej Tosi.
Kontakt: muszynski.damian@gmail.com

Analogowa wyprawka szkolna

Nic tak bardzo nie sprowadza mnie na ziemię w sierpniu (i jednocześnie nie weryfikuje moich sądów na temat cyfrowej, nowoczesnej szkoły), jak moment wczytania się w listę tak zwanej “wyprawki szkolnej”. Wystarczy pobieżna lektura wskazań i wymagań dotyczących tego, co ma się znaleźć w uczniowskim tornistrze, żeby stwierdzić, iż polska szkoła nie tylko z nowoczesnością ma niewiele wspólnego, ale nawet - w powszechnym odbiorze - do zmian na lepsze nie próbuje się przygotowywać.

To przykra konstatacja. Po pierwsze dlatego, że jako osoba od ponad dekady zajmująca się edukacją medialną wiem, iż w materii unowocześnienia szkoły poprzez jej dygitalizację coś jednak dobrego się zadziało. Wspomnieć należy chociażby o programie “Cyfrowa Szkoła”. Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych to bardzo dobry pomysł na zbadanie możliwości przyjęcia “nowego” przez rodzimą oświatę.

Co wiemy o programie “Cyfrowa Szkoła”? Do dnia 31 grudnia 2012 roku prawie 400 szkół otrzymało sprzęt komputerowy, zainstalowało i zintegrowało go. Wiemy również, że do 31 maja 2013 roku odbyło się około 50 tys. lekcji z wykorzystaniem TIK, w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (objętych programem) uczestniczyło około 70 tys. uczniów, zrealizowano 1,5 tys. otwartych lekcji. Sporo dzieje się również w zakresie projektowania e-podręcznika, o czym przy każdej okazji stara się przypominać Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu e-podręczniki do kształcenia ogólnego z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Pierwsze e-podręczniki mają być gotowe we wrześniu 2014 roku.

Co ważne, w latach 2014-2020, na kontynuację procesu cyfryzacji w obszarze szeroko rozumianego nauczania-uczenia się trafi do Polski około 1,5 mld EUR. Pieniądze mają być wykorzystane między innymi na rozwój oferty elektronicznych zasobów edukacyjnych.


Wiem o prezentowanych tutaj faktach, dyskutuję o nich podczas zebrań i konferencji, realizuję projekty badawcze na temat szkolnej edukacji medialnej, mimo to, wyjmując corocznie lekko pogniecioną kartkę z “wyprawką”, wpadam w konfuzję. Nie staram się wówczas specjalnie dziwić, demagogicznym z natury, medialnym analizom sytuacji rodziców posyłających swoje pociechy do szkół i przedszkoli, bo i mnie szlag trafia, kiedy pod koniec wakacji muszę wypłacić z konta kilkaset złotych na zabezpieczenie podstawowych potrzeb szkolnych moich dzieci.

Nie irytuje mnie rzecz jasna, że jakąś “inwestycję” na edukację muszę ponieść (choć i to nie jest tak oczywiste, jeśli przyjrzymy się, na przykład, finansowaniu systemu oświatowego w Finlandii), ale że mają one taki charakter. Idzie o to, że corocznie kupuję zestaw “drukowanych” podręczników, że dyskonty zarabiają na masie zdesperowanych rodziców biegających między półkami za tanią ofertą zeszytów i artykułów piśmiennych. Wreszcie - i pewnie to jest najistotniejsze - że uzasadnia się te zakupy dobrem dziecka.

Niestety, nie jestem optymistą. Nawet jeśli - zgodnie z przyjętym harmonogramem - od czerwca 2015 roku wszyscy polscy uczniowie dostaną do ręki zestaw darmowych e-podręczników do 14 przedmiotów, to jestem przekonany, że w ciągu 2 lat nie nastąpi taka zmiana, która modyfikowałaby przyzwyczajenia nauczycieli. Innymi słowy - jestem prawie pewien, że w 2015 roku otrzymam od córki tak samo analogowo skonstruowaną kartkę z wyprawką. A sierpień, po raz kolejny, zakończy się debetem na koncie.

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Trwa ładowanie komentarzy...