O autorze
Pedagog mediów, medioznawca, badacz, nauczyciel akademicki, poeta. Przez 11 lat związany z Pracownią Edukacji Medialnej Uniwersytetu Gdańskiego (pracował naukowo w strukturach Wydziału Nauk Społecznych). Obecnie związany z Akademią Marynarki Wojennej i Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej (prowadzi wykłady z dziennikarstwa internetowego i technologii informacyjnych mediów). Twórca serwisu "Edukacja i Media". Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej (2000). Wyróżniony w konkursie "Czerwona Róża" na najlepszego studenta Trójmiasta (1999). Były nauczyciel informatyki w gdańskich szkołach. Członek zespołów badawczych, m.in. zespołu realizującego projekt "Dzieci sieci - kompetencje komunikacyjne najmłodszych" i "Dzieci sieci 2.0 - kompetencje komunikacyjne młodych" (granty MKiDN). Najnowszy projekt: "Młodzież i Internet. Tożsamość w kulturze cyfrowej" (kierownik badania). Pracuje w zespole realizującym grant w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Współpracuje bądź współpracował z: Pracownią Pytań Granicznych UAM (w ramach projektu Wnętrzności systemu. Ludzie i instytucje w krytycznej diagnozie seriali "The Wire" i "Treme"), Wirtualną Polską (ekspert w serwisie "Szkoła"), Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ministerstwem Edukacji Narodowej (w ramach Rady ds. Informatyzacji Edukacji), Fundacją Nowoczesna Polska (w zespole ekspertów projektu "Cyfrowa Przyszłość" i "Edukacja medialna"), Narodowym Centrum Kultury, Krytyką Polityczną (prowadzi warsztaty dla gimnazjalistów Web-Aktywni-Kolektywni). Członek Association of Internet Researchers i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Kwestie związane ze współczesnym pejzażem medialnym komentował m.in. w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polska the Times, Tygodniku Powszechnym, TVP, TVN, Polskim Radiu, Radiu Zet, Radiu Plus. Autor tomiku poezji "Mózg elektronowy 2.0" (2012) i zbioru "Na nowym". Tata 10-letniej Julki i 5-letniej Tosi.
Kontakt: muszynski.damian@gmail.com

Podsumowanie roku. Bywało gorąco

To był dobry blogowy czas w NaTemat. Drugi rok publikowania w serwisie obfitował różnorodnością podejmowanych tematów. Starałem się omawiać kwestie mediów, edukacji i edukacji medialnej, ale pojawiło się w tym roku również kilka tekstów bardzo osobistych lub takich, przy pomocy których komentowałem sprawy ważkie społecznie i interesujące kulturowo - mam nadzieję nie tylko dla mnie.

W 2013 roku opublikowałem w serwisie NaTemat czterdzieści wpisów. Starałem trzymać się zasady systematyczności - udało mi się prezentować średnio trzy teksty miesięcznie. Mój blog mieści się w grupie najchętniej odwiedzanych blogów NaTematowych.

Wiele moich tekstów wywołało w tym roku spore poruszenie. Wspomnę chociażby o mojej ocenie Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego czy też podsumowaniu Blog Forum Gdańsk (ze świetnym rysunkiem Tomka Sysło - dziękuję!)

Za znaczące tegoroczne teksty uznaję wpisy o genderowym uwikłaniu informatyki i matematyki, Goffmanowskiej interpretacji zmian na rynku pracy wśród nauczycieli (Czy nauczyciel informatyki może pracować w żłobku? Czytając Ervinga Goffmana) oraz dwa teksty o cyfrowych tubylcach. Poruszałem również w wielu wpisach - i tutaj raczej nie zaskoczyłem moich wiernych czytelników - problematykę społecznej tożsamości ery cyfrowej.

Wśród komentujących moje wpisy byli m.in. pani posłanka Katarzyna Hall, pani Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski czy też prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek z Uniwersytetu Gdańskiego. Z uwagi na oczywiste ograniczenia nie wspomnę w tym miejscu wielu o osobach, które prezentowały swoje wypowiedzi, a które wpływały na jakość prowadzonej dyskusji pod wpisami. Bardzo Wam Wszystkim dziękuję!

W listopadzie i w grudniu wziąłem udział w konkursie na najlepszy gdański blog i - co było sporą niespodzianką dla mnie - znalazłem się w pierwszej dwudziestce najchętniej czytanych blogów Blog of Gdańsk. Jestem bardzo wdzięczny Wszystkim, którzy oddali głos "na mnie".


Nie mogę nie wspomnieć również o tegorocznej zmianie zdjęcia profilowego. Widzicie mnie takiego, jakim jestem dzięki Lilianie Morawskiej. Zaglądajcie na stronę fotografki!

Kolejny rok? Będzie sporo zmian. Moje miejsce w serwisie NaTemat stanie się przestrzenią, w której prezentował będę zdecydowanie więcej treści natury "ogólnej". Nie znaczy to jednak, że blog przestanie być związany z problematyką mediów i edukacji. Jednakże specjalistyczne wpisy i materiały będę umieszczał w nowym miejscu w sieci, którego premiera już niebawem!

Czekajcie na kolejny, noworoczny wpis w NaTemat. Do zobaczenia!

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...